loader image
Search

دسته‌بندی

 • ثبت شرکت در کانادا یا owner operator
 • برنامه مهاجرتی پایلوت کانادا
 • ویزای اسپانسرشیپ کانادا
 • برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)
 • مقایسه ویزای استارت آپ کانادا با سایر کشورها
 • ویزای تحصیلی کانادا

Italy schengen visa

ویزای شینگن ایتالیا + مدارک و هزینه و شرایط و مراحل

ویزای شینگن ایتالیا

راهنمای جامع ویزای شنگن ایتالیا

ویزای شنگن ایتالیا به دارنده آن این امکان را می دهد که به هر کشوری در محدوده شنگن سفر کرده و حداکثر 90 روز در یک دوره شش ماهه در آنجا بماند. از آنجایی که ایتالیا بخشی از منطقه شینگن است، می توانید با ویزای شینگن نیز وارد ایتالیا شوید. برای اقامت هایی که بیش از 90 روز است، به جای آن باید برای ویزای ملی ایتالیا اقدام کنید.

با این حال، بسته به کشور، همه افراد نیازی به درخواست ویزای ایتالیا برای اقامت کوتاه مدت ندارند. برخی از کشورها می توانند آزادانه با یک پاسپورت یا مدرک شناسایی به ایتالیا سفر کنند. شاخص اصلی این است که آیا باید برای ویزا شینگن ایتالیا درخواست دهید یا خیر، ملیت شماست. شما می توانید بدون ویزا به ایتالیا سفر کنید اگر:

 • تبعه یکی از کشورهای شینگن باشید.
 • تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا EEA (منطقه اقتصادی اروپا) یا از سوئیس. باشید.
 • تبعه کشور دیگری (غیر اتحادیه اروپا/منطقه اقتصادی اروپا/شینگن) که از ویزای شینگن معاف شده است باشید. به عنوان مثال، ایالات متحده کشوری است که از ویزای شینگن معاف است، به این معنی که آمریکایی ها می توانند بدون نیاز به درخواست اولیه برای ویزا به ایتالیا سفر کنند.
 • دارنده مجوز/ویزای اقامت صادر شده توسط یک کشور شینگن دیگر باشید.

در غیر این صورت به احتمال زیاد باید برای ویزای توریستی ایتالیا اقدام کنید. در این مقاله به توضیح کامل شرایط ویزا شینگن ایتالیا ، مراحل اخذ ویزا شنگن ایتالیا ، مدارک لازم برای ویزا شینگن ایتالیا ، مدت زمان صدور ویزا شینگن ایتالیا ، هزینه ویزا شینگن ایتالیا و نحوه درخواست ویزا شینگن ایتالیا و بصورت کلی تمامی موضوعات مربوط به ویزای توریستی ایتالیا  خواهیم پرداخت.

برای سفر به بیشتر کشورها، نیاز به ویزا دارید. ویزای ایتالیا به کلیه متقاضیانی که برای یک هدف مشخص قصد سفر به این کشور را داشته باشند، ارائه می‌شود. شما می‌توانید برای سفر کوتاه مدت، کار، تحصیل یا سرمایه گذاری وارد کشور ایتالیا شوید. ما در این صفحه از ویستا سیر مراحل و شرایط ویزا شینگن ایتالیا را به طور کامل شرح می‌دهیم. با مطالعه این راهنما می‌توانید مطمئن باشید که از تمام جزئیات و نحوه ارائه درخواست ویزا شینگن ایتالیا اطلاع پیدا کرده‌اید. همچنین میتوانید برای کسب اطلاعات درمورد ویزای توریستی کانادا و ویزای شنگن آلمان میتوانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

رزرو وقت مشاوره

” شما می توانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره دریافت نمایید.”

چه کسانی به ویزای شنگن ایتالیا نیاز دارند؟

برای درخواست ویزا شینگن ایتالیا شما باید تبعه یکی از کشورهایی باشید که نیاز به ویزا دارند. به عنوان مثال اتباع کشور آلمان و دیگر افراد ساکن در حوزه اروپا، برای ورود به ایتالیا نیاز به دریافت ویزا ندارند. همچنین ساکنین برخی از کشورها هم تنها باید ویزای فرودگاهی دریافت کنند. با این حال شما به عنوان یک ایرانی که تابعیت ایران را هم دارید، حتما باید برای اهداف مختلف از جمله تحصیلی، توریستی، کاری و سرمایه گذاری ویزا دریافت کنید. 

البته گروه دیگری از افراد هم هستند که باید ویزا دریافت کنند. این افراد از کشورهای هستند که نیاز به دریافت ویزا ندارند اما قبلا به هر دلیلی با درخواست ورود آن‌ها به خاک اروپا مخالفت شده است. این افراد هم باید حتما ویزا دریافت کنند. 

گرفتن ویزا شینگن ایتالیا به شما اجازه می‌دهد تا در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا رفت‌ و آمد کنید. با این حال یک نکته مهم همانطور که گفتیم، مشخص کردن هدف شما از سفر است. اگر علاوه بر ایتالیا و واتیکان، تمایل دارید به کشورهای دیگر هم سفر کنید باید برنامه خود را از قبل مشخص کرده باشید. 

راهنمای صفر تا صد ویزای شنگن ایتالیا

انواع ویزا شینگن ایتالیا

اولین و مهمترین موضوع برای هر فرد انتخاب نوع ویزای مناسب با توجه به هدف او از سفر میباشد. هر شخص باید با توجه ببه هدف خخود از سفر و ورود به ایتالیا باید برای نوع مناسب ویزای شنگن ایتالیا برای خود اقدام کند. هر نوع از ویزای توریستی ایتالیا ممکن است نیازمند مدارک و طی کردن مراحل مخلفی باشد. در ادامه به بررسی هر یک از این انواع خواهیم پرداخت.

 • ویزای شینگن ترانزیت فرودگاهی ایتالیا

 • ویزای شنگن ترانزیت ایتالیا

 • ویزای شینگن ایتالیا برای اهداف تجاری

 • ویزای شینگن تحصیلی ایتالیا

 • ویزای شینگن ایتالیا برای اهداف پزشکی و درمان

 • ویزای شنگن ایتالیا برای رویدادهای فرهنگی، ورزشی و مذهبی

 • ویزای شینگن ایتالیا برای همسر شهروند ایتالیایی

 • ویزای شینگن ایتالیا برای نمایندگان رسمی خارجی

ویزای شنگن ایتالیا به صورت کلی به دو دسته کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم بندی می‌شود. مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا چه برای طولانی مدت و چه برای کوتاه مدت تقریبا یکسان است. با این حال هنگام تکمیل درخواست، باید فرم‌های متفاوتی را پر کنید. در ادامه با این دو نوع ویزای ایتالیا آشنا می‌شویم.

ویزای بلند مدت ایتالیا 

ایتالیا بخشی از معاهده شنگن بوده که متشکل از 27 کشور اروپایی است. ساکنین این 27 کشور، بدون نیاز به ویزا می‌توانند در محدوده شینگن سفر کنند. بیشتر اتباع خارجی که به دلایل مختلف به ایتالیا سفر می‌کنند اگر بیش از 90 روز در این کشور بمانند، باید ویزای اقامت طولانی مدت دریافت کنند. 

ویزای بلند مدت ایتالیا به نام D Visa یا National Visa شناخته می‌شود. دارندگان این ویزا می‌توانند برای مدت بیش از سه ماه در کشور ایتالیا یا دیگر کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشند. نوع ویزای بلند مدتی که درخواست می‌دهید، بستگی به هدفی شما برای اقامت در این کشور دارد. رایج‌ترین انواع ویزای طولانی مدت ایتالیا عبارتند از:

 • ویزای کار ایتالیا 

افراد خارجی که از یک شرکت ایتالیایی یا دولت ایتالیا درخواست کار دارند، باید ویزای کاری دریافت کنند. این ویزا زمانی صادر می‌شود که شما درخواست کتبی و رسمی از یک شرکت با میزان مشخص حقوق داشته باشید. معمولا با این ویزا می‌توانید همسر و فرزندان زیر 18 سال را هم همراه خود به این کشور ببرید. 

 • ویزای تحصیلی ایتالیا

افراد بالای 18 سال که برای تحصیل در یکی از مقاطع لیسانس،‌ فوق لیسانس یا دکترا اقدام می‌کنند؛ باید ویزای تحصیلی دریافت کنند. علاوه بر دوره‌های دانشگاهی، می‌توانید برای دوره‌های کوتاه تحصیلی و تحقیقاتی هم با ویزای تحصیلی به این کشور سفر کنید. 

 • ویزای خانوادگی ایتالیا

با گرفتن ویزا شینگن ایتالیا افرادی که اعضای خانوادشان تابعیت یا اجازه اقامت دائم ایتالیا را دارند، می‌توانند وارد این کشور شوند. نکته مهمی که وجود دارد این است که اگر اعضای خانواده دانشجویان، بخواهند به ایتالیا سفر کنند باید ویزای کوتاه مدت دریافت کنند. ویزای بلند مدت تنها به والدین و اعضای خانواده افراد تابع ایتالیا داده می‌شود. 

 • ویزای فریلنسری ایتالیا 

کارآفرینانی که به دنبال راه اندازی کسب‌وکار خود در ایتالیا هستند، باید ویزای فریلنسری دریافت کنند. این ویزا جز گران‌ترین ویزاها بوده که حداقل هزینه آن 50 هزار یورو است. با دریافت این ویزا می‌توانید در داخل ایتالیا، کسب‌وکار خود را راه‌اندازی کرده و در صورت نیاز نیروی ایتالیایی استخدام کنید. 

 • ویزای کاری فصلی ایتالیا 

یک نوع ویزا وجود دارد که تنها به اتباع 18 تا 30 ساله برخی از کشورها از جمله کره جنوبی داده می‌شود. با این ویزا، افراد می‌توانند برای مدت زمان مشخصی در کشور ایتالیا کار کنند که البته ایران جز لیست این کشور‌ها نیست. 

 • ویزای بازنشستگی ایتالیا 

ویزای بازنشستگی هم تنها به افراد بازنشسته‌ای داده می‌شود که می‌توانند بدون کار کردن در ایتالیا، از نظر مالی خود را تامین کنند. برای دریافت این ویزا حتما باید بیمه 30 سال کار در یک کشور دیگر را داشته باشید. 

ویزای کوتاه مدت ایتالیا 

ویزای کوتاه مدت ایتالیا برای دلایل و اهداف مختلف ارائه می‌شود. ویزای ایتالیا توریستی هم یکی از این انواع ویزاهای کوتاه مدت است. اگر یکی از دلایل زیرا را برای سفر به ایتالیا دارید، باید ویزای کوتاه مدت دریافت کنید: 

 • بازدید از ایتالیا: برای بازدید توریستی از ایتالیا شما نیاز به دریافت ویزای کوتاه مدت این کشور دارید. 
 • مداوا و درمان در ایتالیا: افرادی که بیماری خاصی دارند و باید تحت درمان یک پزشک یا گروه پزشکی در ایتالیا قرار بگیرند، باید ویزای پزشکی کوتاه مدت دریافت کنند. 
 • دیدارهای رسمی در ایتالیا: دیدارهای رسمی که زیرمجموعه ویزای توریستی بوده به ملاقات با مقامات و شخصیت‌های رسمی تعلق می‌گیرد. 
 • بازدید از خانواده در ایتالیا: اعضای خانواده افرادی که بدون تابعیت یا اقامت دائم در ایتالیا زندگی می‌کنند، به عنوان مثال دانشجو، باید ویزای بازدید از خانواده دریافت کنند. 
 • فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی در ایتالیا: برای شرکت در مسابقات یا رویدادهای فرهنگی و هنری، می‌توانید ویزای کوتاه مدت دریافت کنید. یکی از متقاضیان این ویزا، ورزشکاران حرفه‌ای هستند. 
 • اهداف تجاری در ایتالیا: نحوه درخواست ویزا شینگن ایتالیا برای افرادی که قصد تجارت دارند، کمی متفاوت است. برای اهداف تجاری ابتدا باید یک ویزای کوتاه مدت دریافت کنید، هنگامی که موفق به سرمایه گذاری شدید، به شما ویزای بلند مدت ارائه می‌شود.
 • ویزای ترانزیت: این ویزا هم به افرادی داده می‌شود که تنها برای ترانزیت فرودگاه یا دریایی وارد ایتالیا می‌شوند. 

 

ویزای توریستی ایتالیا چند روزه است؟

ویزای شینگن ایتالیا یا یا همان ویزای توریستی ایتالیا یک ویزای یکبار ورود با 180 روز اعتبار میباشد که که فرد دارنده آن میتواند در طی این مدت یک دوره 90 روزه را در ایتالیا و حوزه شنگن اقامت داشته باشد.
ویزای توریستی ایتالیا حداکثر تا 90 روز در یک دوره شش ماهه معتبر است. اگر نیاز به اقامت بیش از 90 روز در ایتالیا دارید، نگاهی به انواع ویزای ایتالیا بیندازید.
 
مدارک لازم برای گرفتن ویزای شنگن ایتالیا

مدارک لازم برای ویزا شینگن ایتالیا

برای دریافت ویزا شینگن ایتالیا نیاز به مدارکی دارید که به سفارت ارائه دهید. با توجه به اینکه هدف شما از این سفر چه بوده، نوع مدارک ممکن است تفاوت داشته باشد. با این حال مدارک عمومی یکسان بوده و فارغ از هدف، باید آن‌ها را از قبل آماده کنید. 

 

پاسپورت معتبر 

یکی از مدارک لازم برای ویزای ایتالیا، پاسپورت معتبر است که حداقل باید 6 ماه اعتبار داشته باشد. همچنین تا پایان سفر حداقل باید سه ماه از اعتبار گذرنامه باقی مانده باشد. اگر زیر سن قانونی هستید، برای دریافت ویزا باید اجازه رسمی والد خود را داشته باشید. طبق قوانین جدید، کودکان خردسال هم باید پاسپورت مجزا داشته باشند. 

 

تکمیل فرم درخواست 

فرم درخواست ویزا را به صورت آنلاین از سایت دولت ایتالیا دریافت کنید. این فرم را تکمیل کرده و اطلاعات لازم در بخش‌های مختلف را نگارش کنید. اگر قصد دارید یکی از فیلدها را خالی بگذارید حتما عبارت NA یا N/A را در آن بنویسید و امضا کنید. برای خردسالان هم فرم باید توسط هر دو والد امضا شود. 

 

ارائه عکس جدید 

ارائه عکس پاسپورتی جدید به سفارت بسیار مهم است. عکسی که قرار است ارائه دهید باید حداکثر برای سه ماه قبل بوده و همه تغییرات جدید صورت شما در آن مشخص باشد. عکس رنگی با پس زمینه سفید که گوش‌ها در آن قابل مشاهده بوده و لب‌ها بسته باشد. 

 

ارائه معرفی نامه 

یکی از مدارک ویزای ایتالیا که الزامی نیست اما داشتن آن توصیه می‌شود، معرفی نامه است. در بسیاری از پرونده‌ها، نیازی به مصاحبه با کنسول یا افسر ویزا نیست؛ بنابراین شما فرصتی ندارید تا هدف خود را از این سفر بیان کنید. داشتن معرفی نامه به شما کمک می‌کند تا با زبان رسمی، هدف خود را از سفر اعلام کنید. 

 

اثبات محل اقامت 

برای همه افرادی که به صورت توریستی به ایتالیا سفر می‌کنند، نیاز به ارائه مدرک اقامت است. اگر هتلی رزرو کرده‌اید، باید نامه رزرواسیون آنلاین را داشته باشید. البته برای متقاضیان دیگر انواع ویزای شنگن هم نیاز به ارائه مدرک اقامت است. اگر هم قصد اقامت در منزل نزدیکان خود را دارید، باید آدرس پستی دقیقی داشته باشید. همچنین مدرک تابعیت یا اجازه اقامت طرف دعوت کننده را هم باید ارائه دهید. 

 

کپی از صفحات پاسپورت 

یکی دیگر از مدارک لازم برای ویزای توریستی ایتالیا، کپی از صفحات پاسپورت است. مهم‌ترین صفحات، صفحه 2 و صفحه آخر گذرنامه است. 

 

گواهی استخدام 

در صورتی که با درخواست کاری شما در ایتالیا موافقت شده، باید گواهی استخدام خود را ارائه دهید. کارت مجوز حرفه‌ای و اظهارنامه مالیات بر درآمد برای افرادی که کارمند رسمی هستند هم الزامی است. علاوه بر این برای افراد فریلنسر نیاز جواز کسب‌وکار، مدارک ثبت و مالکیت شرکت، GIS و صورت‌های مالی است. برای متقاضیان ویزای تحصیلی هم باید گواهی ثبت نام دانشگاه ارائه شود. 

 

اثبات تمکن مالی 

پرداخت هزینه ویزا شینگن ایتالیا جز مواردی بوده که هنگام مراجعه به سفارت باید پرداخت کنید. علاوه بر این، گواهی بانکی حاوی گردش 6 ماه حساب خود را هم باید ارائه دهید. اگر کارت اعتباری بین المللی دارید، ارائه گردش‌های آن کارت هم ضروری است. همچنین اگر سند ملک یا زمین هم دارید، برای اثبات مدعای خود بهتر است ترجمه کرده و به سفارت ارائه دهید. برای خردسالان تنها مدرک تمکن مالی والدین یا قیم قانونی الزامی است. 

 

بیمه مسافرتی 

یکی دیگر از مدارک ویزای توریستی ایتالیا پرداخت هزینه بیمه مسافرتی است. حداقل هزینه‌ای که بیمه مسافرتی پوشش می‌دهد 30 هزار یورو بوده که در سراسر منطقه شینگن پذیرفته می‌شود. این بیمه را باید از یک شرکت معتبر دریافت کرده باشید. 

 

مدارک هویتی 

مدارک هویتی از جمله گواهی تولد، گواهی ازدواج یا رضایت نامه برای افراد زیر سن قانونی الزامی است. نکته مهمی که وجود دارد این است که ارائه مدارک هویتی مانند گواهی ازدواج یا تولد برای افرادی بوده که با یک ایتالیایی یا اتباع حوزه اروپا ازدواج کرده‌اند. بنابراین برای ایرانیان، گواهی ازدواج چندان ضرورتی ندارد، مگر اینکه همسرتان به عنوان همراه قصد دریافت ویزا را داشته باشد. 

 

برنامه کامل سفر 

یکی از مدارک لازم برای ویزای شینگن ایتالیا به خصوص برای ویزای توریستی، این است که برنامه کامل سفر شما از قبل تعیین شده باشد. تاریخ‌هایی که قصد دارید در شهرهای مختلف سفر کنید، محل اقامت و موارد مشابه را از قبل مشخص کنید. 

 

رزرو پرواز 

رزرو پرواز رفت و برگشت برای افرادی که قصد دریافت ویزای توریستی و تحصیلی دارند، الزامی است. برای جلوگیری از هزینه بیشتر بهتر است تا بلیط برگشت را با فاصله بیشتری از بلیط رفت رزرو کنید. در این صورت اگر برنامه بازگشت شما تغییر کرد، هزینه کمتری برای تغییر زمان بلیط می‌پردازید. می‌توانید برای رزرو بلیط به سراغ آژانس‌های معروف بروید تا مراحل پیگیری بلیط و تغییر تاریخ هم ساده‌تر باشد.

شرایط گرفتن ویزای شینگن ایتالیا

رزرو وقت مشاوره

” شما می توانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره دریافت نمایید.”

ویژگی های عکس ویزای ایتالیا

ویژگی‌های عکس ویزای ایتالیا شامل:

 1. سایز و ابعاد استاندارد: عکس باید به ابعاد استاندارد 35×45 میلی‌متر باشد.

 2. پس‌زمینه سفید: عکس باید در پس‌زمینه سفید یا رنگی روشن گرفته شود، بدون هیچ نویز یا الگویی در پس‌زمینه.

 3. ظاهر شخص: در عکس باید صورت شما واضح و بدون هیچ نویزی باشد. از عینک خوراکی یا لباس‌هایی که صورت را پوشش دهند، خودداری کنید.

 4. اطلاعات شناسایی: عکس باید شما را به طور واضح و بدون هیچ اشکالی نشان دهد، بدون تغییرات یا ویرایش‌های اضافی.

 5. سر و شانه‌ها: در عکس باید سر و یقه‌ها به طور کامل قابل رویت باشند، بدون هیچ پوششی که مانع از مشاهده صورت یا سر شود.

 6. چشم‌های باز: در عکس باید چشم‌های شما باز و قابل مشاهده باشند، بدون هیچ سایه‌ی پوشاننده.

 7. عدم استفاده از عکس قدیمی: از استفاده از عکسهای قدیمی یا تغییر‌یافته خودداری کنید و از عکسی استفاده کنید که نمایانگر شما در حال حاضر باشد.

شرایط اخذ ویزا شینگن ایتالیا

همه افرادی که به دنبال دریافت ویزای شینگن ایتالیا هستند، لازم است تا شرایط و مدارکی را برای سفارت این کشور آماده کنند. از آن جایی که با داشتن ویزای شنگن شما می‌توانید علاوه بر ایتالیا، به بسیاری از کشورهای دیگر اروپا سفر کنید؛ حساسیت سفارت هم در ارائه آن کمی زیاد است. بنابراین توصیه می‌کنیم تا در فراهم کردن شرایط و مدارک دقت کافی را به خرج دهید. شرایط گرفتن ویزا شینگن ایتالیا شامل موارد زیر می‌شود: 

فراهم کردن مدارک 

مدارک ویزا شینگن ایتالیا شامل داشتن پاسپورت، کارت ملی و دعوت نامه است. ارائه مدارک هویتی برای همه افرادی که قصد دارند تا ویزا را دریافت کنند، ضروری است. همچنین با توجه به نوع ویزای دریافتی که توریستی، تحصیلی، کاری یا از موارد دیگر بوده؛ باید مدارک مربوط به آن را هم آماده کنید. به عنوان مثال برای ویزای شینگن تحصیلی باید نامه پذیرش دانشگاه، ریز نمرات، ترجمه رسمی مدرک تحصیلی و رزومه کاری و تحصیلی را داشته باشید. 

مشخص کردن هدف سفر 

نکته مهم بعدی این است که هدف شما از سفر به حوزه شینگن چیست. قرار است در مدتی که ویزا اعتبار دارد در کشورهای مختلف از جمله ایتالیا مشغول چه فعالیتی باشید. اگر تصمیم شما اخذ ویزای توریستی ایتالیا بوده، به کدام شهرها سفر می‌کنید و قرار است در کدام هتل اقامت داشته باشید. در بیشتر موارد هنگام دریافت ویزا شما باید محل اقامت مشخصی داشته باشید. این محل اقامت می‌تواند هتل، منزل اعضای خانواده یا یک خانه اجاره‌ای باشد. 

ارائه تمکن و گردش مالی 

یکی دیگر از شرایط گرفتن ویزای ایتالیا تمکن مالی است. شما هنگام درخواست برای ویزای شینگن ایتالیا باید گردش مالی کافی داشته باشید. سفارت گردش مالی حساب شما در طول 6 ماه اخیر را درخواست می‌کند. علاوه بر این، تمکن مالی ویزا شینگن ایتالیا نشان دهنده توانایی شما در پرداخت هزینه‌های سفر است. بنابراین افسر ویزا مطمئن می‌شود که شما هنگام سفر در ایتالیا مشکل مالی نخواهید داشت. 

ارائه گواهی عدم سوء سابقه 

در نهایت هم پاک بودن سابقه کیفری شما برای دریافت ویزا اهمیت دارد. اگر جز افرادی هستید که تاکنون پرونده کیفری در دادگاه داشته‌اید، احتمال ریجکت شدن ویزای شما وجود دارد. البته ممکن است وکیل بتواند تا حدودی رفع اتهام کند. با این حال ارائه گواهی عدم سوء سابقه کیفری به سفارت برای دریافت ویزا اهمیت بسیار زیادی دارد. 

دعوتنامه چیست؟

دعوت نامه برای سفر نامه ای است که متقاضی باید به سفارت یا کنسولگری که در آن درخواست ویزای بازدید می کند ارسال کند. معمولاً، اینها باید از شخصی در کشور مقصد شما باشد، مانند خانواده، یک دوست یا یک سازمان، و هدف از بازدید شما را به تفصیل بیان می کند.

ویزای ایتالیا با دعوتنامه

ویزای شینگن ایتالیا با دعوت نامه رسمی اجازه ورود به ایتالیا را برای شخصی می دهد که توسط سازمان ها یا مؤسسات دولتی، دولتی یا خصوصی معروف ایتالیایی برای شرکت در جلسات، مراسم، گردهمایی ها یا رویدادهایی با ماهیت سیاسی، علمی یا فرهنگی دعوت شده است. کلیه هزینه های اقامت به عهده فرد دعوت کننده می باشد.

آیا برای دریافت ویزا به دعوتنامه نیاز دارید؟

برای درخواست ویزای شنگن ایتالیا نیازی به دعوت نامه یا اظهارنامه پشتیبانی نیست. اگر می خواهید برای مصاحبه خود یک دعوت نامه یا سوگند نامه پشتیبانی همراه داشته باشید، لطفاً به یاد داشته باشید که این یکی از عواملی نیست که در تعیین صدور یا رد ویزا استفاده می شود و تنها به عنوان یک عامل موثر نانوشته در مدارک شما به شمار می آید. برای برخی از درخواست های ویزا، مدارک اضافی باید ارائه شود . مانند دعوت نامه. برای کشورهایی که دعوت نامه الزامی نیست، همچنان به عنوان اسناد پشتیبانی پذیرفته می شود. اگرچه همیشه اجباری نیست اما این اقدام می تواند به تقویت پرونده درخواست ویزا شما کمک کند.

مراحل اخذ ویزای شینگن ایتالیا

خیلی مهم است که در ابتدا با نحوه درخواست ویزا شینگن ایتالیا آشنا شوید تا بتوانید برای اقدام به گرفتن ویزای توریستی ایتالیا اقدامات لازم  را به بهترین شکل ممکن برنامه ریزی و اجرا کنید.

 • در قدم اول باید با مراجعه به  سایت ckgsir (نماینده رسمی وزارت امور خارجه ایتالیا جهت انجام اموردرخواست ویزا ) و بخش type of visa نوع ویزای درخواستی خود را بررسی و انتخاب کنید.
 • سپس باید با رفتن به بخش Schedule an Appointment یک وقت سفارت و مراجعه حضوری رزرو کنید. با انجام این کار باید از وقت تعیین شده و چک لیست مدارکی که برای ایمیل شما ارسال شده، پرینت بگیرید و آن را در زمان حضور در کارگزاری خدمات ویزای توریستی ایتالیا 2022 به همراه داشته باشید. تمامی مدارک ویزا ایتالیا باید بر طبق فهرست ارائه شده تنظیم و آماده گردد.
 • شما می توانید فرم درخواست ویزای شینگن ایتالیا را به طور آنلاین و از طریق این وب سایت تکمیل کرده و یا از خدمات پولی کارگزاری استفاده کنید و این کار را به صورت فیزیکی در مرکز کارگزاری و با همراهی پرسنل کاکس اند کینگز انجام دهید. در صورتی که متقاضی زیر 18 سال و به اصطلاح minor باشد، باید فرم اظهارنامه را دانلود و تکمیل و به همراه سایر مدارک به سفارت ارائه دهد.
 • شما می توانید به دو صورت آنلاین و یا حضوری هزینه ویزای ایتالیا را به کارگزاری کاکس اند کینگز پرداخت کنید.
 • در مرحله حضور در مرکز کارگزاری خدمات ویزا ایتالیا، شما باید از بخش امنیتی این مرکز گذر کرده و یک شماره صف دریافت کنید
 • طبق شماره دریافتی، متقاضیان احضار می شوند تا مدارک مورد نیاز را بر طبق چک لیست به افسر پرونده تحویل دهند
 • شما ملزم به ارائه فرم تکمیل شده درخواست ویزای توریستی ایتالیا 2022 به همراه مدارک کامل خود هستید
 • در صورتی که مدارک و اطلاعات دریافتی دارای نقص باشد، مورد پذیرش کارگزاری قرار نمی‌گیرد
 • در صورت مفقود شدن هرگونه مدرکی، طی 5 روز کاری از متقاضی درخواست می‌شود تا یک مدرک جایگزین به جای آن ارائه شود
 • عموماً متقاضی می‌تواند با مراجعه به وب سایت کاکس اند کینگز و بخش Track your visa application و وارد کردن جزئیات شماره پاسپورت، تاریخ تولد و آیدی پیگیری از وضعیت درخواست ویزای شینگن ایتالیا خود باخبر شود
 • در نهایت، در صورت موافقت و یا رد درخواست ویزای ایتالیا ، متقاضی باید به همراه مواردی نظیر رسید پرداخت هزینه ویزا ایتالیا، شناسنامه، کارت ملی و اصل فاکتور به محل کارگزاری و یا سفارت مراجعه کرده و پاسپورت و برچسب ویزای توریستی ایتالیا 2022 خود را تحویل بگیرد.

 

سوال مهمی که بسیاری از متقاضیان ویزای شینگن مطرح می‌کنند این است که مراحل دریافت به چه صورت بوده و چه زمانی باید به سفارت مراجعه کنیم. نکته مهم این است که اگر مدارک را به طور کامل فراهم نکرده یا در زمان مورد نظر وقت سفارت را رزرو نکنید، این احتمال وجود دارد که یا ویزای شما ریجکت شود یا در موقع مناسب، ویزا را دریافت نکنید. بنابراین بعد از اینکه مدارک لازم را فراهم کردید، مراحل اخذ ویزا شینگن ایتالیا به صورت زیر است:

 

تکمیل مدارک مورد نیاز 

تمام مدارکی که برای گرفتن ویزا از سفارت ایتالیا لازم بوده تکمیل کنید. در بالا به کلیه مدارک لازم به علاوه عکس‌ها و اسناد الزامی اشاره شد. برای اینکه پردازش سریع‌تر شود، می‌توانید مدارک را به ترتیب میزان اهمیت مرتب کنید. مدارک هویتی در ابتدا، سپس درخواست‌ها، مدارک تمکن مالی و مدارک رسمی ترجمه شده را اضافه کنید. همچنین کپی مدارک را هم در انتهای لیست قرار دهید. براساس استاندارد، بهتر است همه مدارک را روی کاغذ A4 کپی و پرینت کنید. 

 

ارسال مدارک به سفارت 

با توجه به شرایط و زمان درخواست، ممکن است ارسال مدارک به سفارت یا دفاتر VFS به صورت آنلاین باشد. به عنوان مثال در زمان کرونا، کلیه مراحل تا حد ممکن به صورت آنلاین انجام می‌شد. در غیر این صورت باید تلفنی یا آنلاین، وقت سفارت ایتالیا را رزرو کنید و مدارک را راس ساعت مشخص شده تحویل دهید. معمولا در روزهای یکشنبه و تعطیلات رسمی، سفارت هم تعطیل است. در روزهای کاری هم از 8 صبح تا 2.30 بعد از ظهر امکان مراجعه وجود دارد. 

 

تحویل ویزا و پاسپورت 

برای اخذ ویزای شینگن ایتالیا اگر با درخواست شما موافقت شود، ایمیلی حاوی موفقیت آمیز بودن مراحل برای شما ارسال می‌شود. بعد از دریافت این ایمیل، باید پاسپورت خود را به سفارت ارائه دهید تا ویزا روی آن ثبت شود. مدت زمان رسیدگی به پرونده، کاملا بستگی به زمان درخواست شما دارد. برای ویزاهای توریستی در فصل تراکم سفر (High Season) و برای ویزاهای توریستی در جولای و آگوست، زمان بیشتری سپری می‌شود. معمولا تا 15 روز بعد از مراجعه به سفارت، به شما نتیجه نهایی را اعلام می‌کنند. 

برای دریافت ویزای شنگن ایتالیا باید به کجا مراجعه کنیم؟

در ایران، بخش کنسولگری سفارت ایتالیا مسئول رسیدگی به ویزاها است. سفارت ایتالیا در خیابان جردن، خیابان نلسون ماندلا واقع شده است. شما می‌توانید با رزرو وقت آنلاین برای دریافت ویزا به این سفارت مراجعه کنید. همچنین دفاتر VFS هم مسئول بررسی و رسیدگی به پرونده‌های ویزای شینگن هستند.

درخواست ویزای شینگن به ایتالیا باید در کنسولگری / سفارت ایتالیا یا مرکز درخواست ویزا که با ایتالیا رابطه دارد ارائه شود. در حالت ایده آل باید درخواست خود را برای ویزای شینگن ایتالیا در کشوری که به طور قانونی در آن اقامت یا شهروند آن هستید، ارائه دهید.

هزینه ویزا شینگن ایتالیا چقدر است؟

قیمت اخذ ویزا شینگن ایتالیا برای افراد در سنین مختلف با هم فرق دارد. برای کودکان کمتر از 5 سال نیازی به پرداخت هزینه ویزا ایتالیا نیست. قیمت ویزا شینگن ایتالیا برای کودکان بین 6 تا 11 سال 35 یورو و برای کودکان 12 تا 18 سال این هزینه 60 یورو است. کلیه افرد بالای 18 سال باید هزینه 80 یورو را برای ویزای خود پرداخت کنند. قیمت ویزا ایتالیا برای دارندگان گذرنامه‌های دیپلماتیک، اعضای خانواده اتباع اروپا و محققان رایگان است.

هر کسی که نیاز به درخواست ویزای ایتالیا دارد، موظف است مجموعه ای از اسناد را برای پشتیبانی از درخواست خود ارائه دهد. آنها همچنین باید هزینه پردازش ویزا غیر قابل استرداد را بپردازند. این بدان معناست که حتی اگر ویزای خود را دریافت نکنید، پول خود را دریافت نخواهید کرد. هزینه ویزای ایتالیا بر اساس مدت اقامت و هدف سفر تقسیم می شود.

قیمت ویزای ایتالیا برای اقامت کوتاه مدت

بنابراین، اگر شما یک تبعه خارجی خارج از منطقه شینگن هستید و می خواهید به ایتالیا سفر کنید و کمتر از 90 روز اقامت داشته باشید، ویزای شینگن دریافت خواهید کرد. این ویزا به شما این امکان را می دهد که برای مدتی که برای آن صادر شده است بین تمام کشورهای شنگن سفر کنید. به این ترتیب، هزینه ویزا برای ویزای شینگن ایتالیا مانند سایر کشورهای شینگن است.

قیمت ویزای ایتالیا برای ویزای ملی ایتالیا

برای اقامت هایی که بیش از 90 روز طول می کشد، اتباع خارجی باید برای ویزای طولانی مدت ایتالیا که ویزای ملی یا D- نیز نامیده می شود، درخواست دهند. هزینه ویزا برای اقامت طولانی مدت بسته به کشور و هدف اقامت تغییر می کند.

هزینه ویزا شینگن ایتالیا چقدر است؟

قیمت ویزای شنگن ایتالیا

مدت زمان صدور ویزا شینگن ایتالیا

مدت زمان صدو ویزا شینگن ایتالیا، به عوامل مختلفی بستگی دارد. معمولا ویزاهای کوتاه مدت با پشتوانه محکم و قوی زودتر از دیگر ویزاها صادر می‌شود. بنابراین ورزشکاران و هنرمندانی که برای شرکت در رویدادهای مختلف راهی ایتالیا می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که بتوانند ویزای خود را سریع‌تر دریافت کنند. 

در مقابل ویزاهای بلند مدت زمان بیشتری برای رسیدگی نیاز دارند. میانگین مدت زمان جواب ویزا شینگن ایتالیا بین 10 تا 15 روز است. به همین دلیل اگر قصد تحصیل یا سرمایه گذاری در ایتالیا را دارید، بهتر است زودتر برای ارائه مدارک خود به سفارت این کشور مراجعه کنید. از زمان مراجعه اگر در تعطیلات رسمی مانند کریسمس یا عید نوروز نباشد، فرآیند رسیدگی به پرونده شما تقریبا دو هفته زمان می‌برد. بعد از آن به شما اطلاع می‌دهند تا پاسپورت خود را تحویل دهید و بعد از چند روز با ویزا کل مدارک به شما عودت داده می‌شود. 

تمکن مالی برای ویزای ایتالیا

هنگام درخواست ویزای شینگن ایتالیا، علاوه بر سایر شرایط درخواست ویزای توریستی ایتالیا، باید بتوانید ثابت کنید که منابع مالی مورد نیاز برای پذیرش در ایتالیا را نیز دارید.

این بدان معناست که شما باید مدرکی مبنی بر تمکن مالی کافی برای تامین نیازهای خود و سایر وابستگان خود در طول مدت اقامت خود در ایتالیا ارائه دهید.

شرایط مالی ویزای ایتالیا به مدت اقامت و همچنین تعداد افرادی که با هم سفر می کنند بستگی دارد.

طبق دستوری که توسط وزارت کشور ایتالیا صادر شده است، اتباع خارجی که برای ویزای ایتالیا درخواست می‌کنند باید مدارکی مبنی بر معیشت در قالب صورت‌حساب بانکی، ضمانت‌نامه بیمه نامه، مدرک حامی مالی (اگر کسی از شما حمایت مالی می‌کند) یا چک مسافرتی ارائه دهند. همانطور که قابل اجرا است.

تمکن مالی ایتالیا 2024

حداقل مبلغ درخواستی برای هر نفر

در جدول بالا هزینه بلیط سفر و اقامت در تمکن مالی مورد نیاز لحاظ نشده است.

نحوه محاسبه تمکن مالی ایتالیا

اگر سفر شما تا پنج روز طول بکشد، مقدار مورد نیاز بسیار ساده است. اگر به تنهایی سفر می کنید، باید 269.60 یورو داشته باشید.

اگر مثلاً دو نفر از اعضای خانواده همراه شما هستند، باید برای هر یک از آنها 212,81 یورو اضافی داشته باشید. بنابراین، مبلغ کلی که باید برای هزینه سفر تا 5 روز به ایتالیا برای سه نفر داشته باشید، 695.22 یورو است.

برای سفرهایی که 6 تا 10 روز طول می کشد

اگر سفر شما 6 تا 10 روز طول بکشد، باید 44.93 یورو در روز برای خود و 26.33 یورو اضافی در روز برای هر فردی که به عنوان وابسته با شما سفر می کند، داشته باشید.

فرض کنید می خواهید 8 روز در ایتالیا بمانید. اگر به تنهایی سفر می کنید، به 395.44 یورو (44،93 X 8 یورو) نیاز دارید. اگر با دو عضو خانواده سفر می کنید، برای هر یک از آنها به 210.64 یورو اضافی نیاز دارید. به این ترتیب، برای تامین هزینه سفر 8 روزه به ایتالیا برای سه نفر، به 816.72 یورو کلی نیاز دارید.

برای سفرهایی که 11 تا 20 روز طول می کشد

اگر سفر شما 11 تا 20 روز طول بکشد، بدون در نظر گرفتن چند روز اقامت، به مبلغ ثابت اولیه 51.64 یورو نیاز دارید. علاوه بر آن، برای هر روزی که در ایتالیا سپری می کنید، باید 36.67 یورو داشته باشید. به این ترتیب، اگر به مدت 15 روز اقامت دارید، به 601.96 یورو نیاز دارید.

اگر وابستگانی دارید که با شما می آیند، باید بتوانید مبلغ اولیه 25,82 یورو را برای هر کدام ارائه دهید. و سپس، شما همچنین باید 22.21 یورو در روز برای هر یک از اعضای خانواده داشته باشید.

برای سفرهایی که بیش از 20 روز طول می کشد

اگر سفر شما 20 روز یا بیشتر طول بکشد، بدون در نظر گرفتن چند روز اقامت، به مبلغ اولیه 206.58 یورو نیاز دارید. علاوه بر این، برای هر روزی که در ایتالیا می گذرانید، به 27.89 یورو در روز نیز نیاز دارید. بنابراین، اگر قصد دارید 25 روز در ایتالیا بمانید، فقط برای خودتان 903.83 یورو نیاز دارید.

اگر هر یک از اعضای خانواده با شما می آیند، باید مبلغ اولیه 118,79 یورو و همچنین مبلغ روزانه 17,04 یورو برای هر یک از آنها داشته باشید.

اتباع خارجی که قصد ورود به ایتالیا را دارند باید از وسایل حمایتی کافی برخوردار باشند که بتواند در طول اقامت و همچنین بازگشت به کشور مبدا یا اقامت خود، امرار معاش کند. در دسترس بودن چنین ابزارهای مالی یکی از پیش نیازهای ورود به منطقه شنگن است که توسط کد ویزا پیش بینی شده است.

برای اجرای بند 3 ماده 4 قانون تلفیقی مهاجرت (فرمان قانونی شماره 286 25 ژوئیه 1998)، وزارت کشور در 1 مارس 2000 Direttiva sulla definisione dei mezzi di sussistenza per l’ingresso را صادر کرد. soggiorno degli stranieri nel territorio dello Stato (دستورالعمل در مورد تعریف وسایل حمایتی برای ورود و اقامت اتباع خارجی در قلمرو ملی).

بر اساس این بخشنامه، اتباع خارجی می توانند با ارائه ارز نقدی، ضمانت نامه های بانکی، ضمانت نامه ها و بیمه نامه ها، اوراق اعتباری معادل یا برات ضمانت پرداخت، با اسنادی که گواهی بر خدمات یا اسناد پیش پرداخت شده باشد، وجود وسایل حمایتی را اثبات کنند. اثبات در دسترس بودن منابع درآمد در ایتالیا.

اتباع خارجی نیز ملزم به اثبات وجود اقامتگاه مناسب در قلمرو ملی هستند، مگر اینکه در قوانین لازم الاجرا به نحو دیگری پیش بینی شده باشد (مثلاً از طریق رزرو هتل یا اعلامیه مهمان نوازی).

علاوه بر این که یک شرط اساسی برای صدور ویزای ورود است، داشتن تمکن مالی و پشتیبانی مالی کافی ممکن است در هنگام عبور از مرزهای خارجی در بازرسی پلیس مشخص شود. در صورتی که اتباع خارجی نتوانند در دسترس بودن منابع لازم را اثبات کنند، با حکم رد توسط مقامات پلیس مرزی مواجه خواهند شد.

چه چیزی می تواند به عنوان مدرکی مبنی بر منابع مالی کافی برای ویزای ایتالیا محسوب شود؟

شما می توانید به یکی از روش های زیر مدرکی ارائه دهید که منابع مالی کافی برای تامین هزینه سفر به ایتالیا را دارید:

 • اظهارات بانک: شما باید یک نسخه اصلی از صورتحساب های بانکی خود را که در ماه گذشته صادر شده است ارائه دهید. صورتحساب بانکی باید توسط یک مقام رسمی بانک مهر و امضا شود.
 • صورت حساب پس انداز: شما باید اصل و فتوکپی سند را ارائه دهید.
 • کپی کارت اعتباری :کپی باید نام و نام خانوادگی شما را نشان دهد. همچنین باید یک کپی از رسید خودپرداز صادر شده در سه روز گذشته که موجودی حساب را نشان می دهد، وارد کنید.
 • ضمانت بانکی میزبان شما (در صورت حمایت مالی): اگر یکی از بستگان نزدیک از اقامت شما حمایت مالی می کند، باید یک کپی از ضمانت نامه بانکی آنها (همچنین به عنوان Fidejussione bancaria یا Polizza fidejussoria شناخته می شود) ارائه دهید. یک کپی و اصل باید توسط میزبان شما امضا شود.
 • پول نقد: گواهی ارز مبادله شده یا صورت حساب بانکی که دارای مهر و امضای مجاز نباشد به عنوان مدرک معتبر برای اثبات تمکن مالی برای ایتالیا پذیرفته نخواهد شد.

در پایان…

شما می‌توانید برای تمام مراحل ویزای خود به آژانس ویستا سیر مراجعه کنید. تیم کارشناسان مجموعه ویستا سیر شما را در جمع آوری مدارک مورد نیاز، تکمیل درخواست‌ها و رزرو وقت سفارت همراهی می‌کنند. در هر مرحله‌ای از این فرآیند که سوال و ابهامی داشته باشید یا مشکلی از جانب سفارت رخ بدهد، شما را راهنمایی کرده و راه حل‌های جدیدی ارائه می‌دهند. فرآیند دریافت ویزا گاهی پیچیده بوده و اگر اشتباهی مرتکب شوید، منجر به ریجکتی ویزای شما می‌شود. در صورت ریجکتی هم ممکن است تا مدت‌ها یا برای همیشه از ورود به حوزه شینگن منع شوید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا از اولین قدم، با همراهی کارشناسان حرفه‌ای ما پیش بروید تا نگرانی از بابت مشکلات نداشته باشید. 

درخواست مشاوره

Loading...