loader image
Search

دسته‌بندی

 • ثبت شرکت در کانادا یا owner operator
 • برنامه مهاجرتی پایلوت کانادا
 • ویزای اسپانسرشیپ کانادا
 • برنامه مهاجرت استانی کانادا (PNP)
 • مقایسه ویزای استارت آپ کانادا با سایر کشورها
 • ویزای تحصیلی کانادا

Germany schengen visa

ویزای شینگن آلمان + مدارک و هزینه و شرایط و مراحل

راهنمای صفر تا صد اخذ ویزای شنگن آلمان

راهنمای صفر تا صد ویزای شینگن آلمان

ویزای شنگن آلمان تنها راه قانونی بوده که به شما اجازه می‌دهد وارد این کشور شوید. کشوری زیبا، پیشرفته و قدرتمند که طبیعت چشمگیر و نقاط گردشگری فراوانی دارد. برای اینکه بتوانید ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید، لازم است تا با شرایط، مراحل و مدارک لازم آن آشنا شوید. ما در این مقاله به طور کامل به بررسی این موضوع پرداخته و شما را برای دریافت ویزا راهنمایی می‌کنیم.

آلمان یکی از کشورهای محبوب اروپا برای گردشگری و مهاجرت است. با تاریخ و فرهنگ غنی خود، این کشور به عنوان یک مقصد آرزوبخش برای مسافران و مهاجران انتخاب می‌شود. یکی از راه‌های اصلی ورود به آلمان، دریافت ویزای شنگن است. این ویزا به شما امکان ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می‌دهد. در این مقاله، ما به شما در مورد ویزای شینگن آلمان اطلاعات کاملی ارائه خواهیم داد تا بتوانید به راحتی از زیبایی‌ها و فرصت‌های این کشور برخوردار شوید. همچنین برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ویزای توریستی کانادا و ویزای شنگن ایتالیا میتوانید با مشاورین ما بصورت رایگان در تماس باشید.

رزرو وقت مشاوره

” شما می توانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره دریافت نمایید.”

چه کسانی به ویزای شنگن آلمان نیاز دارند؟ 

همه افرادی که به دلایل مختلف از جمله تحصیل، سفر، سرمایه گذاری، کار و بازدید از خانواده قصد ورود به آلمان را داشته باشند، باید ویزا تهیه کنند. تنها تفاوت در نوع ویزا بوده که برخی از شهروندان نیاز به ویزای فرودگاهی و برخی دیگر نیاز به ویزا از سفارت دارند. 

شهروندان و اتباع کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده برای ورود به آلمان نیاز به ویزا ندارند. این در حالی است که بسیاری از شهروندان کشورهای دیگر از جمله ایران، برای ورود به حوزه شنگن و آلمان، نیاز به ویزا دارند. 

علاوه بر این، افرادی که شهروند یا تبعه کشورهایی مانند کانادا و آمریکا هستند اما قبلا از ورود به آلمان یا هریک از کشورهای حوزه شینگن ریجکت شده‌اند. این افراد در یک فرآیند مجدد باید ارزیابی شده و با ویزا وارد آلمان شوند. احتمالا بعد از اولین ورود موفق، دیگر نیازی به ویزا نداشته باشند. 

انواع ویزای شنگن آلمان

به صورت کلی نوع توریستی ویزا شنگن آلمان به پنج دسته تقسیم می‌شود که شامل: 

 • ویزای دیدار از خانواده 
 • ویزای گردشگری  
 • ویزای درمانی 
 • ویزای شرکت در همایش یا مسابقات 
 • ویزای تجاری 

 

ویزای دیدار از خانواده 

اگر اعضای خانواده یا دوستان شما در آلمان یا یکی از کشورهای اروپایی شهروند یا تبعه باشند، شما می‌توانید برای دیدار از آن‌ها به این حوزه سفر کنید. در ابتدا باید فردی که تابعیت آلمان را دارد، برای شما دعوت نامه ارسال کند. البته نسبت شما با فرد اهمیتی ندارد و از اعضای خانواده گرفته تا دوست و فامیل امکان ارسال دعوتنامه را برای شما دارند. 

هنگامی که دعوتنامه برای شما ارسال شد، باید به سفارت آلمان در تهران مراجعه کنید. فرم مربوط به دیدار خانواده را تکمیل کرده و هزینه‌های مربوط به آن را می‌پردازید. علاوه بر این، مدارک لازم را به همراه پاسپورت ارائه دهید تا بررسی شوند. بعد از بررسی، اگر با درخواست شما موافقت گردد؛ ویزای شما صادر خواهد شد. 

 

ویزای گردشگری 

اگر قصد سفر به آلمان را دارید، باید ویزای توریستی این کشور را دریافت کنید. به دلیل توافقی که بین آلمان و کشورهایی مانند فرانسه و اتریش امضا شده؛ با دریافت ویزای یک کشور امکان سفر به دیگر کشورها را هم دارید. هرساله هزاران نفر از نقاط مختلف دنیا به سفارت مراجعه کرده و درخواست ویزا شینگن آلمان را ثبت می‌کنند. معمولا با ویزای گردشگری شما مدت زمان محدودی اجازه تردد در کشور را دارید.

همچنین قبل از تعیین وقت سفارت، باید محل اقامت، برنامه سفر و مدت زمان آن را مشخص کنید. افسر سفارت برای راستی آزمایی از شما سوالاتی در این باره پرسیده و احتمالا برنامه سفر را ضمیمه پرونده کند. با این کار می‌توانند گردشگران واقعی را از پناهنده‌های غیرقانونی تشخیص دهند. 

 

ویزای درمانی 

بسیاری از مردم برای درمان بیماری‌های صعب العلاج مجبور به سفر به کشورهای دیگر می‌شوند. کشور آلمان به دلیل سیستم پزشکی بسیار پیشرفته و استفاده از تجهیزات روز، می‌تواند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کند. به همین دلیل هم ممکن است یک فرد یا خانواده برای درمان بیماری به این کشور سفر کنند. اگر قصد دریافت ویزای درمانی آلمان را دارید، باید حتما پرونده پزشکی کامل و رسمی خود را به سفارت ارائه دهید. با توجه به بررسی پرونده و روند درمان، مدت زمان ویزای شما تعیین می‌شود. 

 

ویزای شرکت در همایش یا مسابقات 

پزشکان، ورزشکاران و هنرمندان برای شرکت در همایش‌ها، کنفرانس‌ها، مسابقات یا رویدادها گاهی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. از آن جایی که مدت زمان برگزاری کنفرانس یا مسابقه کوتاه بوده، به همین دلیل هم نیاز به ویزای کوتاه مدت است. شما با داشتن ویزای کوتاه مدت آلمان می‌توانید علاوه بر سفر به این کشور؛ در کنفرانس‌های حوزه اروپا هم شرکت کنید. 

 

ویزای تجاری 

افرادی که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار در آلمان هستند، نیاز دارند تا از قبل شرایط را بررسی کنند. به همین منظور، ویزای کوتاه مدت تجاری دریافت می‌کنند. با این ویزا می‌توانید در مدت زمان مشخصی وارد آلمان شده و شرایط مختلف را برای راه‌اندازی بیزینس جدید بررسی کنید. به این دلیل که آلمان یک کشور صنعتی و قدرتمند بوده، سالانه افراد زیادی از سراسر دنیا با ویزای تجاری وارد آن می‌شوند تا کسب و کار جدید خود را تاسیس کنند.

شرایط گرفتن ویزای توریستی آلمان

شرایط اخذ ویزا شینگن آلمان

شرایط گرفتن ویزای شینگن آلمان برای افرادی که از ایران اقدام می‌کنند، کمی سخت‌گیرانه است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا همه موارد گفته شده در این مقاله را به طور کامل برای سفارت فراهم کنید. در ادامه با این شرایط بیشتر آشنا می‌شویم:

 

سوء سابقه کیفری

یکی از موارد بسیار مهم برای دریافت ویزای شینگن آلمان و البته سفر به دیگر نقاط مهم دنیا، نداشتن سابقه کیفری است. سوابق دیگر چندان اهمیت ندارند اما اگر فردی مرتکب یک جرم کیفری شده باشد،‌ احتمالا به راحتی ویزا نگیرد. اگر سابقه کیفری دارید اما مقصر شناخته نشده‌اید، می‌توانید با استخدام یک وکیل این موضوع را برای سفارت توضیح دهید.

 

وثیقه و تمکن مالی 

برای سفر به هر کشوری شما باید ثابت کنید که توان پرداخت هزینه‌های سفر را دارید. همچنین از شهروندان کشورهایی مانند ایران، وثیقه‌ دیگری هم دریافت می‌شود. اگر آقایان به مشمول باشند، برای خروج از کشور باید وثیقه‌ای در اختیار دولت ایران قرار دهند. همچنین برای کاهش تقاضای پناهندگی، دولت آلمان هم از شما اسناد و مدارکی برای اثبات بازگشت شما به کشور درخواست می‌کند. به عنوان مثال داشتن یک خانه در ایران به نام فرد می‌تواند دلیلی برای بازگشت به کشور باشد. 

 

دعوتنامه 

بسیاری از افراد برای بازدید از اعضای خانواده یا بستگان به آلمان سفر می‌کنند. در این صورت نیاز به دعوتنامه دارند. داشتن دعوتنامه باعث می‌شود تا روند صدور ویزا برای شما سریع‌تر انجام شود زیرا نشان دهنده اعتبار بیشتر است. سفارت آلمان معمولا نسبت به افرادی که دعوتنامه دارند، سخت گیری کمتری دارد. 

در حالت دیگر هم شما دعوتنامه برای سفر به آلمان ندارید. در این صورت سفارت سخت‌گیری بیشتری داشته و حتما باید مدارک کافی ارائه دهید. همچنین برنامه سفر را به صورت مدون نگارش کرده و حتما تمکن مالی کافی را به نمایش بگذارید. در این صورت امکان دریافت ویزا را بالا می‌برید. 

 

برنامه سفر 

یکی از شرایط ویزای شنگن آلمان داشتن برنامه سفر است. این برنامه شامل تاریخ رفت و برگشت، شهرهایی که قصد بازدید دارید، مدت زمان اقامت در هر شهر و محل اقامت است. توصیه می‌کنیم تا برای تدوین برنامه سفر دقت کافی به خرج دهید تا برای سفارت قابل قبول باشد. همچنین به فواصل بین شهرها، هزینه‌ها و محل اسکان هم بسیار دقت کنید. 

رزرو وقت مشاوره

” شما می توانید از طریق لینک زیر با ما در ارتباط باشید و از کارشناسان موسسه مشاوره دریافت نمایید.”

مدارک لازم برای ویزا شنگن آلمان

یکی از مراحل اخذ ویزا شینگن آلمان، آماده سازی مدارک است. این مرحله در فرآیند بررسی و صدور ویزا بسیار اهمیت دارد زیرا هر آن چیزی که سفارت باید از شما بداند را شامل می‌شود. پس در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان مدرک نامعتبر یا تقلبی به سفارت تحویل ندهید. در صورتی که ماموران سفارت، متوجه تقلبی بودن اسناد شوند، نه تنها ویزای شما ریجکت می‌شود که احتمالا پرونده دادگاهی هم برای شما تشکیل شود. 

 • پاسپورت : ارائه پاسپورت معتبر که حداقل دارای 6 ماه تاریخ انقضا باشد،‌ یکی از مدارک مهم است؛
 • تکمیل فرم : شما باید فرم‌‌های درخواست ویزا شنگن آلمان را تکمیل کنید. معمولا این فرم‌ها به صورت آنلاین از وب‌سایت سفارت آلمان در دسترس هستند. نسخه کاغذی را هم در مراجعه به سفارت می‌توانید دریافت کنید؛
 • عکس مناسب: برای درخواست ویزای شینگن آلمان، باید عکس جدید و مناسبی داشته باشید. جدید بودن عکس به معنای این است که حداکثر مربوط به 6 ماه گذشته باشد تا کلیه تغییرات صورت شما در آن نمایان باشد؛
 • کپی از پاسپورت: باید یک کپی از صفحه نخست پاسپورت و دیگر ویزاهای دریافتی داشته باشید. این کپی‌ها را هم هنگام ارائه مدارک و اسناد باید به سفارت تحویل دهید؛
 • تمکن مالی: برای سفر به اروپا و آلمان، باید تمکن مالی کافی داشته باشید. این تمکن شامل گردش سه تا 6 ماه اخیر حساب‌های شما بوده که باید به آلمانی ترجمه شود. همچنین مبلغی را هم باید به عنوان هزینه سفر در نظر بگیرید و آن را هم در حساب خود داشته باشید؛
 • ارائه دعوتنامه: یکی از مراحل ویزا شنگن آلمان، داشتن دعوتنامه است. این دعوتنامه باید از سوی یکی از نزدیکان یا بستگان شما در آلمان صادر شده باشد؛
 • ارائه برنامه سفر: یکی دیگر از مدارک ضروری، ارائه برنامه سفر است. در برنامه سفر باید مشخص کنید که در هر تاریخی قرار است از کدام شهر بازدید کنید و کجا اقامت داشته باشید. بنابراین فرم رزرو هتل هم باید ارائه شود؛
 • گواهی اشتغال به تحصیل یا کار: برای برخی از افراد، نیاز به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل یا کار است زیرا سفارت احتمال می‌دهد تا این افراد هرگز به کشور بازنگردند؛
 • بیمه مسافرتی: بیمه مسافرتی یکی دیگر از موارد ضروری بوده که باید آن را پرداخت کنید. این هزینه به همراه دیگر هزینه‌های ضروری برای دریافت ویزا را در سفارت پرداخت می‌کنید؛
 • بلیط هواپیما: هنگام مراجعه به سفارت، باید بلیط رفت و برگشت شما رزرو شده باشد.

 

مدارک لازم برای ویزای آلمان با دعوتنامه

لیست مدارک زیر برای هر درخواست کوتاه مدت ویزای شینگن آلمان مورد نیاز است:

 • فرم درخواست ویزا فرم را با اطلاعات صحیح با رعایت اطلاعات موجود در بقیه مدارک تکمیل کنید.
 • فرم اعلام: که فرمی است که توسط مقامات آلمانی در کشور محل اقامت شما صادر شده و باید آن را امضا کنید. از طریق این فرم، شما تأیید می کنید که تمام اطلاعات مورد نیاز را در حد دانش و اعتقاد خود ارائه کرده اید.
 • دو قطعه عکس پاسپورت این عکس ها باید یکسان باشند و در سه ماه گذشته گرفته شده باشند.
 • پاسپورت/سند مسافرتی شما:
   که برای حداقل 3 ماه پس از تاریخ خروج برنامه ریزی شده شما از آلمان معتبر است. از 10 سال بیشتر نباشد. و باید حداقل دو صفحه خالی داشته باشد.
 • کپی ویزای قبلی (در صورت داشتن).
 • برنامه سفر رفت و برگشت پرواز. یک کپی از رزرو خط هوایی رفت و برگشت با جزئیات مسافر و تاریخ هایی که ثابت می کند اقامت در شینگن از 90 روز تجاوز نمی کند.
 • مدرک اقامت. مدرکی که از طریق آن به سفارت/کنسولگری آلمان ثابت کنید که در طول سفر خود در آلمان در کجا اقامت خواهید داشت، یعنی رزرو هتل. (برای یافتن هتل های ارزان در آلمان، Booking.com یا HotelsCombined را بررسی کنید!)
 • اثبات وجوه مالی برای سفر شما به آلمان. طبق اطلاعات کمیسیون اروپا، متقاضی خارجی که برای ویزای آلمان درخواست می کند باید بتواند 45 یورو در روز را برای مدت اقامت در خاک آلمان به سفارت یا کنسولگری آلمان گواهی دهد.
 • پاکت نامه. در این نامه دلیل درخواست سفر به آلمان، مدت زمان اقامت و سایر جزئیات سفر خود را توضیح دهید.
 • اثبات وضعیت مدنی. این می تواند گواهی ازدواج، گواهی تولد فرزندان، گواهی فوت همسر و غیره باشد.
 • بیمه سلامت مسافرتی ویزای شینگن. قبل از درخواست خود، باید بیمه سلامت مسافرتی را برای کل قلمرو آلمان و سایر کشورهای شینگن دریافت کنید. بیمه شما باید اورژانس های پزشکی را با حداقل 30000 یورو پوشش دهد.

 

شرایط اضافی ویزای آلمان بر اساس وضعیت شغلی شما

شرایط اضافی ویزای آلمان بسته به وضعیت کاری شما:

در صورت شاغل بودن:

 • قرارداد استخدام
 • صورت حساب جاری بانکی 6 ماه اخیر
 • اجازه از کارفرما را ترک کنید
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR)

در صورت خوداشتغالی:

 • یک کپی از مجوز کسب و کار شما
 • صورت حساب بانکی شرکت در 6 ماه اخیر
 • اظهارنامه مالیات بر درآمد (ITR)


اگر دانش آموز:

 • مدرک ثبت نام
 • گواهی عدم اعتراض از مدرسه یا دانشگاه
 • آگهی ها


در صورت بازنشستگی:

 • صورتحساب بازنشستگی 6 ماه اخیر

 

شرایط اضافی ویزای آلمان برای افراد زیر سن قانونی

شرایط اضافی ویزای آلمان برای کودکان متقاضی دریافت ویزای اقامت کوتاه به شرح زیر است:

 • گواهی تولد کودک خردسال در حال سفر به آلمان.
 • فرم درخواست آلمانی که توسط هر دو والدین امضا شده است.
 • حکم دادگاه خانواده در مواردی که تنها یکی از والدین حضانت کامل فرزند را بر عهده دارد.
 • کپی تایید شده شناسنامه/گذرنامه هر دو والدین.
 • اجازه نامه محضری والدین برای سفر به آلمان، امضا شده توسط هر دو والدین / قیم در صورتی که کودک به تنهایی سفر کند.

 

مدارک مورد نیاز برای ویزای شینگن آلمان برای همسر/شوهر شهروند آلمان

هنگام درخواست برای دریافت ویزای آلمان به عنوان همسر یک تبعه/شهروند آلمانی، باید مدارک اضافی زیر را ارائه دهید:

 • مدرک تابعیت آلمانی همسر شما (کارت شناسایی یا کارت کنسولی یا گواهی ملیت آلمان یا حکم تابعیت).
 • سند ازدواج آلمانی
 • کتاب رکورد خانواده آلمانی

 

ویزای شینگن آلمان برای اعضای هیئت های رسمی

هنگام درخواست برای دریافت ویزای آلمان به عنوان عضو هیئت نمایندگی رسمی، باید مدارک اضافی زیر را ارائه دهید:

 • کپی دعوتنامه رسمی
 • شواهد در مورد هدف سفر (مذاکرات، جلسات، رویدادهای سازمان های بین دولتی، مشاوره)
مدارک لازم برای اخذ ویزای شینگن آلمان

هزینه ویزای شینگن آلمان

هزینه ویزا شنگن آلمان به چند دسته تقسیم می‌شود: 

 • تمکن مالی 
 • هزینه‌های سفر 
 • هزینه‌های ویزا

در مورد تمکن مالی قبلا صحبت کردیم. هزینه‌های سفر هم کاملا بستگی به نوع سفر شما دارد. اگر جز آن دسته افرادی هستید که سفرهای لوکس می‌روند، باید هزینه اقامت در یک هتل پنج ستاره به همراه سه وعده غذای اصلی، دو میان وعده، خرید و بازدید از مکان‌های دیدنی را اضافه کنید. بخشی که ما در این قسمت به آن می‌پردازیم مربوط به هزینه‌های ویزا است. 

هزینه ویزای شینگن آلمان با توجه به سن افراد و مدت اقامت مشخص می‌شود. در جدول زیر می‌توانید هزینه‌های ویزای آلمان را مشاهده کنید. 

نوع ویزا

هزینه ویزا

ویزای کوتاه مدت بزرگسالان 

80 یورو 

ویزای بلند مدت بزرگسالان 

75 یورو 

ویزای کودکان 6 تا 12 سال 

40 یورو

ویزای کودکان کمتر از 6 سال 

رایگان 

هزینه گرفتن ویزای شینگن آلمان

مراحل اخذ ویزای شینگن آلمان

حالا که با مدارک و هزینه‌های لازم برای دریافت ویزای آلمان آشنا شدید، وقت آن است که به سراغ مراحل گرفتن ویزای شنگن آلمان برویم. 

 • رزرو وقت سفارت: اولین قدم از مراحل اخذ ویزای شینگن آلمان، رزرو وقت سفارت به صورت آنلاین است. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت سفارت، ایران را انتخاب و جدول زمانی را مشاهده کنید. اولین و نزدیک‌ترین زمان ممکن را انتخاب نمایید. سفارت آلمان در خیابان فردوسی و بخش کنسولی در خیابان بخارست قرار دارد.
 • جمع آوری مدارک: باید مدارک و اسناد لازم را آماده کرده و آن‌ها را برای روز سفارت در یک پوشه قرار دهید. لیست کامل این اسناد بالاتر توضیح داده شده است.
 • تکمیل فرم‌ها: در مدت زمان باقی مانده تا زمان سفارت، باید کلیه فرم‌های درخواست ویزا را به صورت آنلاین دریافت کرده و آن‌ها را تکمیل کنید. این فرم به همراه دیگر مدارک ضروری باید روز سفارت همراه شما باشد.
 • حضور در سفارت: با اسناد و مدارکی که در دست دارید، یک ساعت قبل از قرار به سفارت بروید. همیشه در چنین برنامه‌هایی بهتر است کمی قبل از زمان تعیین شده، در آن‌جا حضور داشته باشید. با حضور در سفارت و ارائه مدارک، ممکن است از شما درخواست مصاحبه هم شود. معمولا سوالات مصاحبه پیرامون درخواست شما بوده و درباره برنامه سفر و موارد این چنینی سوالاتی پرسیده می‌شود.
 • ارائه درخواست: بعد از مصاحبه و دریافت مدارک، از شما درخواست می‌شود تا هزینه‌های لازم را بپردازید. بعد از آن تنها یک مرحله باقی مانده که دریافت اطلاعات هویتی است.
 • بیومتریک: مرحله دریافت اطلاعات بیومتریک شامل اثر انگشت، عکس از چهره و به خصوص چشم‌ها در همان زمان مراجعه به سفارت انجام می‌شود.
 • بررسی ویزا: در انتها به شما اطلاع داده می‌شود که مدت زمان بررسی ویزا بین دو تا سه هفته خواهد بود. اگر مشکلی در مدارک ارائه شده وجود نداشته باشد، ویزای شما صادر می‌شود.

 

مراحل گرفتن ویزای شنگن آلمان

برای دریافت ویزا شنگن آلمان باید به کجا مراجعه کنیم؟

برای دریافت ویزا شنگن آلمان شما باید به سفارت یا دفتر کنسولی آلمان در هر کشوری که حضور دارید، مراجعه کنید. در تهران سفارت این کشور مشغول به فعالیت بوده و در صورتی که فعالیت آن متوقف شود، دفاتر VFS مسئول رسیدگی به درخواست شما خواهند بود. 

ویزای شینگن آلمان چه مدت اعتبار دارد؟

از جمله شرایط گرفتن ویزای شنگن آلمان دقت به مدت زمان اعتبار ویزای شما است. در این نوع ویزا به شما دو زمان متفاوت اعلام خواهد شد که سفر خود را باید بر اساس آن‌ها برنامه ریزی کنید. به صورت کلی شما می‌توانید در یک بازه زمانی 180 روزه به خاک آلمان سفر کنید اما این موضوع به این معنا نیست که اجازه اقامت در تمام این 180 روز را خواهید داشت. افراد تنها مجاز خواهند بود که در یک بازه 90 روزه در خاک آلمان زندگی کنند و پس از آن باید به کشور مبدا خود بازگردند. 

حال شما به دلخواه می‌توانید این 90 روز را به شکلی برنامه ریزی کنید که در بهترین برهه از 180 روز مجوز اقامت قرار بگیرد. در برخی شرایط می‌توانید این مدت را تمدید کنید اما تنها از داخل خاک کشور آلمان این امکان وجود داشته و طبق قوانین و شرایط خاصی تمدید مدت ویزا صورت می‌گیرد. این اتفاق می‌تواند به دلایل کمک‌های بشردوستانه، بیماری و بستری شدن یا دیگر شرایط اضطراری رخ دهد و باید درخواست تمدید ویزای خود را به اداره افراد خارجی یا همان BAMF ارسال کنید.

تمکن مالی و هزینه ویزای شنگن آلمان

از جمله مهم‌ترین قسمت‌های مربوط به مهاجرت می‌توان به موضوع تمکن مالی و هزینه ویزا شینگن آلمان اشاره کرد. هر کشور خارجی برای اینکه اجازه ورود به خاک خودش را بدهد، به اطلاعات مالی شما نیاز داشته و باید به او اثبات کنید که می‌توانید از پس هزینه‌های سفر خود بر بیایید. گواهی تمکن مالی توسط بانک صادر شده و یک سند کاملا رسمی به حساب می‌آید. سفارت از شما می‌خواهد یک گزارش مالی از گردش حساب خود در مدت زمان 3 ماهه گذشته ارائه کنید و این مقدار باید حداقل 3000 یورو باشد. 

از طرفی بعد از داشتن این گردش حساب، نیاز است که در کارت بانکی خود مبلغی کافی برای سفر داشته که برای اقامت در خاک آلمان این مبلغ برابر با 45 یورو به ازای هر روز است. یعنی در کنار داشتن 3000 یورو در حساب بانکی کشور مبدا خود، باید بتوانید مثلا برای 10 روز اقامت، 450 یورو به همراه خود به آلمان ببرید. گواهی تمکن مالی از جمله سندهایی است که هنگام مراجعه به سفارت یا کنسولگری کشور آلمان باید حتما به همراه داشته باشید.

مدت زمان رسیدگی به درخواست ویزای شینگن آلمان

مدت زمان لازم برای طی مراحل اخذ ویزای شینگن آلمان می‌تواند با توجه به شرایط کاملا متغیر باشد. به طور معمول این زمان بین 15 روز تا 3 هفته در نوسان است مگر اینکه در شرایط خاصی درخواست خود را ارسال کنید که باعث شود این روند کندتر پیش برود. 

از جمله شرایط ویزای شینگن آلمان این است که زودتر از زمان مورد نیاز برای سفر خود اقدام کرده تا در صورت ایجاد هرگونه تاخیر، با مشکلی روبرو نشوید. در برخی برهه‌ها ممکن است این پروسه 30 تا 60 روز نیز طول بکشد. در ادامه مهم‌ترین عوامل را بررسی کرده‌ایم.

دریافت ویزای آلمان چقدر طول می کشد؟

زمان پردازش ویزای کوتاه مدت آلمان شما ممکن است تا 15 روز طول بکشد. اگر درخواست ویزای خود را در فصول شلوغی که سفارت های آلمان درخواست های زیادی دریافت می کنند، ثبت کنید، ممکن است مجبور شوید تا 30 روز برای رسیدگی به ویزای خود یا حتی تا 60 روز در موارد فوق العاده صبر کنید.

به همین دلیل است که باید در اسرع وقت درخواست خود را برای ویزای آلمان ارسال کنید تا از تاخیر در صدور ویزای اقامت کوتاه آلمان خود جلوگیری کنید. اولین زمانی که می توانید درخواست دهید سه ماه قبل از سفر است و آخرین آن 15 روز است.

عوامل تاثیرگذار بر زمان رسیدگی به ویزای توریستی آلمان

مهمترین موضوع این است که در برخی زمان‌ها سفارت بسیار شلوغ بوده و تعداد پرونده‌های در صف بررسی بیش از ظرفیت معمول می‌شوند. بهتر است مدارک لازم برای ویزا شنگن آلمان را زودتر آماده کرده و وقت سفارت را کمی هوشمندانه‌تر انتخاب کنید. از طرفی برخی موارد دیگر نیز مانند:

 • نزدیک بودن به فصل سفرهای توریستی
 • زمان صدور ویزای تحصیلی دانشگاه‌ها
 • تغییرات در نظام سیاسی و اقتصادی
 • اعتصابات کارمندان دولت
 • درگیری با موج جدیدی از مهاجران غیرقانونی
 • تغییرات در قوانین مهاجرت یا تصویب یک لایحه جدید

در مدت زمان رسیدگی به درخواست شما اثر گذار است. زودترین زمانی که می‌توانید مراحل اخذ ویزا شینگن آلمان را شروع کنید، 3 ماه قبل از تاریخ مورد نظر برای سفر و دیرترین زمان نیز 15 روز مانده تا آن تاریخ است.

چه مدت می توانیم بدون ویزا در آلمان بمانیم؟

همه اتباع کشورهای عضو اتحادیه اروپا / منطقه اقتصادی اروپا می توانند تا 90 روز در یک دوره 180 روزه وارد آلمان شده و در آن بمانند. اگر می خواهند بیشتر بمانند، باید در مقامات مربوطه آلمان ثبت نام کنند.

دارندگان گذرنامه کشورهای معاف از روادید آلمان می توانند تا 90 روز در آلمان و سایر کشورهای شینگن در یک دوره شش ماهه بمانند. اگر بخواهند بیشتر بمانند، باز هم بسته به ملیت خود، باید اقدامات بیشتری را انجام دهند، به شرح زیر:

اتباع استرالیا، اسرائیل، ژاپن، کانادا، نیوزیلند، جمهوری کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا باید طی سه ماه پس از ورود به آلمان، اجازه اقامت را از مقامات مربوطه آلمان دریافت کنند.
اتباع بقیه کشورهای معاف از ویزا آلمان باید برای اقامت طولانی مدت از کشور محل اقامت خود برای ویزای ملی آلمان درخواست دهند.
در حالی که اتباع کشورهایی که هنوز با آلمان و سایر اعضای شینگن موافقت نامه بدون ویزا امضا نکرده اند، باید قبل از رفتن به آلمان یا هر کشور دیگر عضو شینگن ویزا دریافت کنند.

آیا می توانم ویزای شینگن خود را در آلمان تمدید کنم؟

بله، شما می توانید ویزای شینگن آلمان خود را تمدید کنید، اما فقط در موارد استثنایی که حقایق جدید و دلایل خاص پس از ورود به آلمان به وجود می آیند، به عنوان مثال دلایل بشردوستانه یا فورس ماژور. شما باید تمدید خود را به اداره خارجی (BAMF) ارسال کنید.

لطفا نحوه تمدید ویزای شینگن در آلمان را بخوانید تا متوجه شوید در چه شرایطی و تحت چه شرایطی می توانید ویزای شینگن آلمان خود را تمدید کنید.

در پایان…

مراحل دریافت ویزای آلمان اگر با دقت و به درستی انجام گردد، در مدت زمان کوتاهی فرآیند آن تکمیل می‌شود. نکته مهم در تمام مراحل، این است که به هیچ عنوان مدرک تقلبی یا اطلاعات نادرست ندهید زیرا ممکن است باعث ریجکتی ویزا شود. در برخی موارد، برای همیشه از ورود به آن کشور منع می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌کنیم تا با صداقت پیش رفته و مدارک لازم را برای افسر سفارت شرح دهید. اگر دلیل خاصی دارید که باید حتما به این کشور سفر کنید، مدارک مربوط به آن را آماده کنید. اگر ماموران سفارت متوجه شوند که درخواست شما قانونی و صادقانه بوده، احتمالا زودتر به آن ترتیب اثر بدهند. در تمام مراحل هم می‌توانید از تیم پیشتیبانی ویستا سیر راهنمایی بگیرید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره

Loading...